۱۳۹۵ بهمن ۱۸, دوشنبه

دستگاه حضور و غیاب

یکی از نیاز های مدیریت امروزی کنترل، نظارت بر عملکرد پرسنل و بهره وری آنهاست که از مهمترین این نیازها کنترل و نظارت بر ورود و خروج کارمندان و همچنین محاسبه حقوقشان بر اساس این اطلاعات می باشد.
امروزه با پیشرفت تکنولوژی و ورود دستگاه های پیشرفتهدستگاه حضور و غیاب ) به بازار این امکان براحتی و با کمترین هزینه در اختیار مدیران قرار می گیرد.
پس از نصب دستگاه هایی که برای همین منظور طراحی شده در ادارات ،شرکت ها، سازمانها  و ….. در هنگام ورود و خروج با مراجعه به این دستگاه ها و با استفاده از ابزارهای مختلف مانند کارت هوشمند ، اثر انگشت ، اسکن چهرهو … ورود و خروج پرسنل را ثبت می نماییم.
این دستگاه ها در ابتدا به وسیله کارتهایی که در اختیار کارمندان قرار می گرفت عمل می کرد اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی از قابلیت های بیومتریک انسان نظیر اثر انگشت ، عنبیه چشم ، چهره و ….. بهره برده می شود که امکان هر گونه تقلب را از بین می برد و سهولت بیشتری نیز برای کارکنان دارد.
تکنولوژی کارت هوشمند به عنوان یکی از دستاورد های زمین بشری تحولی شگرف در حوزه سیستم های  (Smart Card) می باشد. از  ویژگی های منحصر به فرد (Mobility) همراه بودن و (Security) امنیت کاربرد های روزمره این ابزار را  بطور روز افزونی افزایش  داده است و بانک ها ، مراکز مخابراتی ، سازمانهای دولتی ، مراکز بهداشتی ، مراکز ارائه خدمات ، مراکز آموزشی ، تفریحی و …. از این دستاورد های کاربردی این تکنولوژی بهره می گیرند.
  • انواع کارت هوشمند از دیدگاه کلی
Contact Memory Card– کارت های حافظه تماسی
Contact CPU Card – کارت های دارای پردازشگر
Contact- less Memory Card – کارت های حافظه بدون تماس
Dual interface CPU Card – کارت های دارای پردازشگر با رابط دو گانه
  • انواع کارت های هوشمند از دیدگاه تکنولوژی ساخت
Contact – کارت های تماسی
Contact-less – کارت های بدون تماس
تشخیص هویت و صدور مجوز از روی اثر انگشت یکی از ساده ترین و کابردی ترین روش های تشخیص هویت است . برای خواندن اثر انگشت سیستمهای  زیادی که از فناوری های گوناگون بهره می برند وجود دارد. اما سیستم هایی که اثر انگشت را بر پایه روش های فوری ثبت می کنند بیشتر گسترش پیدا کرده اند . در این شیوه نور از سوی یک چشم به انگشت تابانده می شود سپس یک پرتوی بازتابنده را دریافت کرده و از روی آنها یک عکس سیاه و سفید می سازد. این عکس مشخصات بارز اثر CCD دوربین انگشت را نشان میدهد . وضوح این سیستم به میزان اهمیت و نوع کاربرد بستگی دارد.
در این راستا  برای کاهش هزینه ها روش هایی نیز ابداع شده که در آنها از خازن استفاده می شود. در این روش از صفحه هایی استفاده می شود که تا 100.000 حسگر خازنی دارند و بارآنها پس از تماس انگشت اندازه گیری می شود و از روی نتایجی که بدست می آید عکسی از اثر انگشت ساخته می شود.
سیستم های بیومتریک تشخیص چهره :
این سیستم با استفاده از روشهای هوشمند اتوماتیک هویت یک انسان را بر اساس ویژگی فیزیولوژیک تشخیص می دهد.
در حالت معمول یک سیستم بیومتریک از ویژگی های فیزیولوژی مانند اثر انگشت ، عنبیه چشم ،چهره ، اثر کف دست و یا ویژگی های رفتاری مانند صدا و دست خط به منظور شناسایی استفاده می نماید. شناسایی هویت افراد با کمک تصاویر چهره در مقایسه با سایر مولفه های بیومتریکی دارای مزیت عدم نیاز به همکاری فرد است که کاربرد آن را به لحاظ منیتی و همچنین تعاملات کامپیوتر و انسان متمایز می نماید و مزایای دقت بالا و سطوح پایین دخالت فرد باعث شده این فناوری در طی 20 سال گذشته در عرصه های صنعتی و علمی مورد توجه قرار گیرد.
دستگاه حضور و غیاب | دستگاه کنترل تردد | سیستم کنترل تردد
هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر